Chodzić na angielski vs uczyć się angielskiego

Rola systematyczności w nauce języka angielskiego

Kluczowa rola systematyczności w nauce języka angielskiego

Klątwa wiedzy

Dla wielu z nas, znajomość języka angielskiego była i często wciąż jest niespełnionym marzeniem. Tak bywa z wieloma innymi umiejętnościami w naszym życiu. Jednak faktem jest, iż każdy z nas posiada pewien zestaw zdolności i jest ekspertem w swoim fachu w zależności od branży. Często jest tak, że inni potrafią wręcz zazdrościć nam tych umiejętności, a my błędnie bierzemy je za pewnik i wydaje się nam, że zdobycie fachowej wiedzy przyszło nam stosunkowo łatwo. Czyżby?

Zwróćmy uwagę na fakt, że pozyskanie wiedzy i umiejętności praktycznych, z których korzystamy na co dzień w życiu zawodowym, zajęło nam sporo czasu, trudu i kosztowało nas też pewną ilość wyrzeczeń. Podobnie jest w przypadku nauki języków obcych. Krótko mówiąc, tu nie ma drogi na skróty, czy cudownych metod na to, aby język czy cokolwiek innego magicznie weszło nam do głowy. Trzeba poświęcić czas, sporo czasu.

To godzinka w tygodniu nie wystarczy?

Rok 2006 był pierwszym rokiem działalności szkoły Perfect English w Wejherowie. Przez kilka pierwszych lat jedyną opcją zapisu na kurs językowy, był kurs odbywający się dwa razy w tygodniu po dwie godziny dziennie. Kursanci uczyli się przez cztery godziny w tygodniu w samej szkole, co przy pełnym miesiącu dawało aż szesnaście godzin zajęć. Faktem jest, że po ośmiu latach działalności szkoły Perfect English w Wejherowie, rynek wymusił na nas wprowadzenie oferty zajęć odbywających się raz w tygodniu po dwie godziny lekcyjne. Kursanci sami prosili o takie rozwiązanie, narzekając na brak czasu. Oczywiście odpowiedzieliśmy na potrzebę rynku.


Co było powodem takiego stanu rzeczy?

Kursanci zgodnie twierdzili, że znalezienie czasu na drugi dzień nauki jest bardzo problematyczne, a wręcz nierealne. Podczas wielu spotkań z lektorami i właścicielami innych szkół językowych zgodnie dochodzimy do wniosku, że tylko znikoma część kursantów (przede wszystkim dorosłych) nie poświęca w zasadzie żadnego czasu na naukę w domu i uczy się tylko i wyłącznie podczas zajęć w szkole językowej. Powstaje zatem pytanie. Czy zależy nam na możliwie jak najszybszym osiągnięciu zadowalającego poziomu językowego? Czy chcemy uczyć się dłużej wydają realnie takie same, a często większe kwoty i przede wszystkim poświęcając znacznie więcej czasu na przyswojenie tego samego materiału? Odpowiedź nasuwa się sama.

Bąbelki mają wakacje, mama też chce!

Kolejną kluczową kwestią jest okres letni. Dlaczego dorośli kursanci uważają, że skoro lato jest czasem wolnym dla dzieci i młodzieży, oni również powinni mieć wolne od nauki? Przecież oprócz tygodnia, czy dwóch tygodni urlopu, normalnie chodzimy do pracy i nie możemy pozwolić sobie na ponad dwa miesiące wolnego od pracy zawodowej. Dodając do tego czas wolny w święta Bożego Narodzenia, okres nowego roku, Wielkanocy, ferii i masy pozostałych dni wolnych od pracy, okazuje się, że realna nauka nie trwa nawet pełnych dziewięciu miesięcy. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy. We wrześniu, gdy kursanci wracają na zajęcia, poświęcamy mnóstwo czasu na powtarzanie, a często ponowną naukę materiału, który był przerabiany w czerwcu. Zrozum, tak długa przerwa w nauce języka jest bardzo niekorzystna.


Weź odpowiedzialność za swój postęp językowy

Samo uczęszczanie na lekcje angielskiego to krok w dobrą stronę, ale prawdziwa nauka wymaga więcej niż tylko obecności na zajęciach raz w tygodniu. Systematyczność i zaangażowanie są kluczowe dla osiągnięcia zadowalających wyników w nauce języka angielskiego. Długie wakacyjne przerwy mogą być bardzo niekorzystne dla uczniów, dlatego zachęcamy do utrzymania stałego tempa nauki przez cały rok. Rozumiemy, że dzieci mają wakacje, ale dla rodziców ciągłość nauki jest ważna, dlatego oferujemy elastyczne rozwiązania, które pozwalają utrzymać regularność nawet w trakcie wakacyjnego okresu.

Angielski to nie tylko szkoła językowa

Oprócz systematyczności samodzielna nauka odgrywa kluczową rolę w osiąganiu sukcesu. Wszyscy mamy swoje hobby, pasje i zainteresowania. Jak część z Was doskonale wie, osobiście interesuję się koszykówką, motoryzacją oraz kilkoma innymi tematami. Nie pamiętam kiedy ostatnio obejrzałem test samochodu w rodzimym języku. W języku angielskim materiałów jest znacznie więcej i są one zwyczajnie ciekawsze, plus zawsze jest to trening dla głowy. Próbowaliście konsumować materiały w swojej ulubionej tematyce po angielsku? Polecam! Ogólnie rzecz biorąc, zachęcamy naszych uczniów do regularnych ćwiczeń, czytania książek i oglądania filmów po angielsku, zwłaszcza poza salą lekcyjną.

Szkoła otwarta na ucznia

W Perfect English Wejherowo nie zapominamy o indywidualnym podejściu. Nasi doświadczeni i zaangażowani lektorzy są gotowi pomagać uczniom na każdym etapie nauki, dostosowując się do ich potrzeb i zdolności. Indywidualni kursanci często proszą o rozmowy na interesujące ich tematy i jest to dla nas świetna okazja, aby poznać naszych uczniów nieco lepiej i zbudować z nimi głębszą relację. Nasi kursanci wielokrotnie przekonali się o życzliwości i serdecznym podejściu lektorów i całej kadry zarządzającej szkołą Perfect English w Wejherowie.

Weź swój rozwój językowy na poważnie

Zapisanie się na kurs i chodzenie na angielski to tylko początek. Jeśli naprawdę chcesz opanować język angielski i czuć się z nim pewnie i komfortowo, przygotuj się do systematycznej nauki przez cały rok.

Dołącz do naszej społeczności i razem dążmy do mistrzostwa w angielskim.

Podziel się wpisem

Bartosz Kawalec

Filolog anglistyki, lektor języka angielskiego od 2000 roku, doświadczony tłumacz symultaniczny. Od 2006 roku wraz z żoną Karoliną prowadzi szkołę językową Perfect English w Wejherowie.

Pozostałe wpisy